CLASS SECTIONAL CHAMPIONS
CLASS 4A
YearSectional 1Sectional 2Sectional 3Sectional 4
1998Gary WestLake CentralValparaisoPenn
1999Gary WestHighlandHobartPenn
2000Gary WestLowellValparaisoSB Clay
2001HighlandCrown PointLaPorteSB Adams
2002Gary WestValparaisoSB RileyPenn
2003Gary WestValparaisoSB RileyPenn
2004Gary WestValparaisoSB WashingtonElk. Memorial
2005Gary WestValparaisoSB WashingtonElk. Memorial
2006East ChicagoChestertonSB WashingtonElk. Memorial
2007HighlandPortageSB WashingtonElk. Memorial
2008Gary WestMichigan CitySB WashingtonElk. Memorial
2009Gary WestMichigan CitySB WashingtonElk. Memorial
2010MunsterMerrillvilleSB ClayElk. Memorial
2011Lake CentralChestertonPennElk. Memorial
2012East ChicagoMichigan CityPennElk. Memorial
2013Lake CentralMerrillvillePennWarsaw
2014Gary WestMerrillvillePennNorthridge
2015Lake CentralMerrillvillePennWarsaw
2016Gary WestMerrillvilleLaPortePenn
2017LowellChestertonLaPorteGoshen
YearSectional 5Sectional 6Sectional 7Sectional 8
1998WarsawFW SniderHomesteadMcCutcheon
1999Elk. MemorialFW SniderHuntington NorthKokomo
2000WarsawFW SniderHuntington NorthBrownsburg
2001WarsawFW SniderKokomoBrownsburg
2002Carroll (FW)FW NorthropMcCutcheonNew Castle
2003Carroll (FW)FW NorthropKokomoNew Castle
2004WarsawHuntington NorthKokomoGreenfield
2005DeKalbHuntington NorthKokomoAnderson
2006DeKalbHuntington NorthKokomoAnderson
2007Carroll (FW)FW SouthLogansportAnderson
2008Carroll (FW)FW SouthKokomoAnderson
2009FW NorthropFW SouthLafayette JeffPendleton Hts.
2010FW SniderFW SouthMcCutcheonPendleton Hts.
2011FW SniderHomesteadMcCutcheonPendleton Hts.
2012FW SniderFW SouthMcCutcheonN. Central (Indy)
2013FW SniderFW SouthLogansportWestfield
2014Carroll (FW)HomesteadLogansportFishers
2015FW SniderHomesteadMcCutcheonNoblesville
2016East NobleHomesteadZionsvilleCarmel
2017FW NorthropHomesteadKokomoHamilton SE
YearSectional 9Sectional 10Sectional 11Sectional 12
1998N. Central (Indy)ConnersvilleBen DavisTH South
1999Hamilton SEConnersvilleBen DavisTH South
2000CarmelRichmondBen DavisFranklin Cent.
2001N. Central (Indy)ConnersvilleBen DavisLawr. North
2002PikeIndy CathedralBen DavisPerry Meridian
2003N. Central (Indy)Lawr. NorthBen DavisPerry Meridian
2004N. Central (Indy)Indy TechPerry MeridianPike
2005N. Central (Indy)Indy CathedralFranklin Cent.Ben Davis
2006Hamilton SELawr. NorthFranklin Cent.Pike
2007Hamilton SELawr. NorthCenter GroveBen Davis
2008CarmelN. Central (Indy)FranklinBen Davis
2009CarmelLawr. NorthPerry MeridianBen Davis
2010WestfieldWarren CentralFranklin Cent.Ben Davis
2011CarmelWarren CentralCenter GroveBen Davis
2012AndersonLawr. NorthBen DavisMooresville
2013ConnersvilleIndy RoncalliBrownsburgMooresville
2014AndersonLawr. NorthPikeMooresville
2015RichmondLawr. NorthPikeMooresville
2016GreenfieldLawr. NorthIndy RoncalliPlainfield
2017GreenfieldWarren CentralBen DavisMooresville
YearSectional 13Sectional 14Sectional 15Sectional 16
1998Lawr. NorthMartinsvilleJeffersonvilleCastle
1999Franklin Cent.Columbus EastNew AlbanyEv. North
2000TH SouthCenter GroveNew AlbanyCastle
2001TH SouthCenter GroveJennings Co.Castle
2002TH SouthBlgtn. SouthNew AlbanyCastle
2003MooresvilleBlgtn. NorthJeffersonvilleCastle
2004MooresvilleShelbyvilleJeffersonvilleCastle
2005MartinsvilleColumbus EastJennings Co.Castle
2006PlainfieldBlgtn. NorthJeffersonvilleCastle
2007TH NorthColumbus EastJeffersonvilleCastle
2008MartinsvilleColumbus EastSeymourCastle
2009MooresvilleBlgtn. SouthJeffersonvilleEv. Harrison
2010MooresvilleBlgtn. SouthFloyd CentralEv. Harrison
2011MooresvilleColumbus EastJeffersonvilleEv. North
2012GreenwoodColumbus NorthBedford NLCastle
2013Franklin Cent.Columbus NorthBedford NLCastle
2014Franklin Cent.Columbus NorthBedford NLCastle
2015Center GroveColumbus NorthBedford NLEv. Central
2016Center GroveColumbus NorthBedford NLEv. Central
2017MartinsvilleColumbus NorthFloyd CentralEv. Central
CLASS 3A
YearSectional 17Sectional 18Sectional 19Sectional 20
1998GriffithW. LafayettePlymouthNorthWood
1999AndreanTwin LakesSB WashingtonNorthWood
2000GriffithNew PrairieRochesterFrankfort
2001Hamm. GavitAndreanPlymouthTwin Lakes
2002HighlandAndreanTipp. ValleyNorthwestern
2003HighlandCalumetTipp. ValleyNorthwestern
2004CalumetGary WallaceSB St. JosephW. Lafayette
2005HammondKank. ValleySB St. JosephW. Lafayette
2006HammondAndreanSB St. JosephBenton Central
2007HammondGary RooseveltSB St. JosephTwin Lakes
2008HammondCalumetPlymouthNorthwestern
2009Gary RooseveltGriffithPlymouthBenton Central
2010Hamm. GavitGriffithPlymouthBenton Central
2011Gary RooseveltGriffithCulver AcademyBenton Central
2012GriffithKnoxSB St. JosephWestern
2013GriffithRensselaerPlymouthBenton Central
2014GriffithKank. ValleySB St. JosephWestern
2015Lighthouse CPAHanover Cent.RochesterBenton Central
2016Lighthouse CPAAndreanSB St. JosephBenton Central
2017CalumetRensselaerGlennBenton Central
YearSectional 21Sectional 22Sectional 23Sectional 24
1998Carroll (FW)FW DwengerYorktownLebanon
1999FW ElmhurstFW DwengerYorktownWestfield
2000WawaseeColumbia CityMississinewaAlexandria
2001WawaseeFW ConcordiaMaconaquahYorktown
2002SB St. JosephFW ConcordiaFW LuersBellmont
2003SB St. JosephAngolaFW ElmhurstJay County
2004NorthWoodTipp. ValleyFW LuersJay County
2005NorthWoodNorwellFW LuersElwood
2006NorthWoodTipp. ValleyFW LuersJay County
2007WawaseeTipp. ValleyFW ConcordiaElwood
2008WawaseeFW ElmhurstLeoEastbrook
2009NorthWoodFW ElmhurstLeoBlackford
2010NorthWoodFW ElmhurstFW ConcordiaYorktown
2011WawaseeNorwellFW ConcordiaYorktown
2012NorthWoodFW ConcordiaNorwellHamilton Hts.
2013NorthWoodFW ConcordiaNorwellHamilton Hts.
2014NorthWoodGarrettNorwellMuncie Central
2015Tipp. ValleyFW ConcordiaNorwellMuncie Central
2016Tipp. ValleyFW ConcordiaNorwellHeritage Chr.
2017West NobleFW ConcordiaNorwellTipton
YearSectional 25Sectional 26Sectional 27Sectional 28
1998PlainfieldMt. Vern. (Fort.)FranklinSullivan
1999Indy CathedralRushvilleFranklinSullivan
2000Indy CathedralFranklinLebanonWest Vigo
2001Indy CathedralFranklinLebanonEdgewood
2002AlexandriaTiptonBrebeufSouth Dearborn
2003Mt. Vern. (Fort.)Hamilton Hts.Beech GroveShelbyville
2004BrebeufIndy RoncalliNew PalestineRushville
2005BrebeufIndy ChatardMt. Vern. (Fort.)Rushville
2006LebanonIndy ChatardNew CastleRushville
2007BrebeufWhitelandNew CastleConnersville
2008Western BooneIndy ChatardRushvilleGreensburg
2009CrawfordsvilleIndy RoncalliRushvilleBatesville
2010Western BooneIndy RoncalliRushvilleGreensburg
2011LebanonIndy RoncalliMt. Vern. (Fort.)Madison
2012LebanonMt. Vern. (Fort.)Tri-WestEdgewood
2013LebanonMt. Vern. (Fort.)Indian CreekGreencastle
2014Western BooneIndy ChatardTri-WestOwen Valley
2015LebanonIndy ChatardDanvilleNorthview
2016LebanonEdgewoodBrebeufIndian Creek
2017LebanonEdgewoodIndy ChatardIndy Northwest
YearSectional 29Sectional 30Sectional 31Sectional 32
1998MadisonCorydonJasperEv. Memorial
1999MadisonNorth HarrisonJasperEv. Memorial
2000Franklin Co.CorydonJasperEv. Memorial
2001Franklin Co.SalemJasperEv. Memorial
2002North HarrisonBrown CountyJasperGibson Southern
2003North HarrisonEdgewoodSullivanEv. Memorial
2004EdgewoodCorydonWashingtonEv. Memorial
2005Brown CountyCorydonJasperEv. Memorial
2006Owen ValleyCorydonGibson SouthernEv. Memorial
2007Owen ValleyMadisonGibson SouthernEv. Bosse
2008Owen ValleyCorydonVincennesGibson Southern
2009Owen ValleyNorth HarrisonVincennesGibson Southern
2010Owen ValleyCharlestownJasperEv. Memorial
2011EdgewoodSilver CreekJasperEv. Memorial
2012MadisonScottsburgJasperGibson Southern
2013RushvilleCorydonJasperEv. Bosse
2014RushvilleMadisonSouthridgeEv. Mater Dei
2015RushvilleSalemJasperPrinceton
2016GreensburgNorth HarrisonVincennesEv. Memorial
2017RushvilleCorydonVincennesGibson Southern
CLASS 2A
YearSectional 33Sectional 34Sectional 35Sectional 36
1998North NewtonNorth JudsonPrairie Hts.FW Luers
1999Hanover Cent.North JudsonJimtownFW Luers
2000Hanover Cent.North JudsonGlennFremont
2001HebronNorth JudsonGlennFremont
2002North NewtonNorth JudsonFremontWabash
2003Boone GroveLaVilleFremontRochester
2004WheelerBremenRochesterN. Montgomery
2005WheelerWestviewNorth JudsonN. Montgomery
2006Boone GroveWestviewRensselaerN. Montgomery
2007WheelerJimtownWinamacN. Montgomery
2008Hanover Cent.Boone GroveJimtownGarrett
2009Hanover Cent.WinamacFairfieldGarrett
2010Hanover Cent.WinamacWestviewGarrett
2011WheelerCulverFairfieldGarrett
2012Bowman AcademyWinamacFremontFW Luers
2013WhitingBoone GroveWestviewFW Luers
2014Hamm. NollWinamacWestviewFW Canterbury
2015Hamm. NollNorth JudsonWestviewFW Canterbury
2016Hamm. NollOregon-DavisWestviewEastside
2017River ForestKnoxCentral NobleChurubusco
YearSectional 37Sectional 38Sectional 39Sectional 40
1998ManchesterCassBlufftonMuncie Burris
1999MaconaquahEastern (Gtwn.)EastbrookFrankton
2000FW LuersCassFranktonNorthwestern
2001FW LuersCassMadison-GrantTipton
2002GarrettCassMississinewaShenandoah
2003GarrettCassMississinewaShenandoah
2004GarrettHardingManchesterTaylor
2005GarrettHardingCassTaylor
2006Prairie Hts.HardingManchesterTaylor
2007GarrettHardingManchesterOak Hill
2008Carroll (Flora)FW LuersNorth MiamiOak Hill
2009Carroll (Flora)FW LuersWabashOak Hill
2010Carroll (Flora)FW LuersWabashOak Hill
2011SeegerFW LuersWabashTipton
2012WabashSeegerTiptonWinchester
2013WabashSeegerEastern (Gtwn.)Winchester
2014WabashSouthmontTiptonShenandoah
2015WabashFountain Cent.SheridanShenandoah
2016RochesterLafayette CCEastbrookFrankton
2017NorthfieldLafayette CCEastern (Gtwn.)Monroe Cent.
YearSectional 41Sectional 42Sectional 43Sectional 44
1998SeegerTri-WestNortheasternTriton Central
1999SouthmontTri-WestWinchesterTriton Central
2000SeegerNorth PutnamShenandoahTriton Central
2001Fountain Cent.North PutnamShenandoahEastern Hancock
2002Fountain Cent.North PutnamPark TudorTriton Central
2003N. MontgomeryNorth PutnamHeritage Chr.Batesville
2004ShenandoahCambridge CityHeritage Chr.Switzerland Co.
2005ShenandoahCambridge CityHeritage Chr.So'western (Han.)
2006ShenandoahUnion CountyHeritage Chr.So'western (Han.)
2007ShenandoahWinchesterHeritage Chr.So'western (Han.)
2008WinchesterShenandoahHeritage Chr.So'western (Han.)
2009WinchesterHagerstownHeritage Chr.North Decatur
2010WinchesterKnightstownHeritage Chr.South Ripley
2011WinchesterNortheasternIndian CreekSouth Ripley
2012CentervillePark TudorTriton CentralCovenant Chr.
2013KnightstownHeritage Chr.Triton CentralSpeedway
2014KnightstownHeritage Chr.Indy RitterMonrovia
2015HagerstownHeritage Chr.Triton CentralCovenant Chr.
2016Cambridge CityTriton CentralCovenant Chr.Monrovia
2017NortheasternKnightstownIndy Br. RippleCascade
YearSectional 45Sectional 46Sectional 47Sectional 48
1998South DecaturBrownstownNorth KnoxSouthridge
1999South DecaturAustinNorth KnoxSouth Spencer
2000North DecaturAustinForest ParkNorth Knox
2001South RipleySo'western (Han.)Forest ParkNorth Knox
2002So'western (Han.)MitchellEv. Mater DeiSouthridge
2003So'western (Han.)CharlestownEv. Mater DeiSouthridge
2004South PutnamNorth KnoxBrownstownTell City
2005South PutnamNorth KnoxCharlestownForest Park
2006MonroviaNorth KnoxCharlestownSouth Spencer
2007CascadeMitchellCharlestownSouthridge
2008Eastern GreeneCovenant Chr.AustinTell City
2009North KnoxCovenant Chr.AustinNorth Posey
2010LintonTri-WestAustinEv. Mater Dei
2011South KnoxCovenant Chr.BrownstownForest Park
2012South RipleyPaoliSullivanEv. Mater Dei
2013AustinPaoliSullivanEv. Mater Dei
2014AustinEastern (Pekin)North KnoxNorth Posey
2015Switzerland Co.ProvidenceNorth KnoxNorth Posey
2016AustinProvidenceNorth KnoxForest Park
2017AustinProvidenceNorth KnoxForest Park
CLASS 1A
YearSectional 49Sectional 50Sectional 51Sectional 52
1998Morgan Twp.TritonBethany ChristianLakeview Christian
1999KoutsTritonFremontLakeview Christian
2000KoutsTritonFW CanterburyLakeview Christian
2001KoutsTritonFW CanterburyAdams Central
2002Washington Twp.HebronFW CanterburyCulver
2003Washington Twp.Oregon-DavisFW KeystoneSouthwood
2004WhitingTritonFW CanterburySouth Newton
2005Morgan Twp.S. Central (UM)FW CanterburyWest Central
2006Morgan Twp.ArgosFW CanterburyTri-County
2007KoutsOregon-DavisFW CanterburyWest Central
2008KoutsOregon-DavisFW CanterburyWest Central
2009KoutsOregon-DavisFW CanterburyTri-County
2010KoutsOregon-DavisFW CanterburyTri-County
2011Bowman AcademyTritonFW CanterburyWest Central
2012Morgan Twp.West CentralOregon-DavisFW Canterbury
2013Morgan Twp.West CentralOregon-DavisFW Canterbury
2014Morgan Twp.West CentralOregon-DavisHamilton
2015KoutsNorth WhiteOregon-DavisFW Blackhawk
2016MC MarquetteNorth WhiteArgosBethany Christian
2017MC MarquetteNorth WhiteCulverFW Blackhawk
YearSectional 53Sectional 54Sectional 55Sectional 56
1998Tri-CountyCarroll (Flora)Union (Modoc)Tri
1999Tri-CountyClinton PrairieWapahaniPark Tudor
2000Tri-CountyClinton PrairieUnion CityLapel
2001South NewtonClinton PrairieUnion CityLapel
2002Tri-CountyClinton PrairieWes-DelUnion City
2003South NewtonTri-CentralSouthern WellsUnion City
2004Clinton PrairieTri-CentralRandolph So.Indy Lutheran
2005Clinton PrairieTri-CentralRandolph So.Indy Lutheran
2006Lafayette CCTri-CentralTriIndy Lutheran
2007Lafayette CCSouthern WellsTriLapel
2008Lafayette CCSouthern WellsTriTurkey Run
2009Lafayette CCSouthern WellsMonroe Cent.Turkey Run
2010Lafayette CCSouthern WellsRandolph So.Turkey Run
2011Lafayette CCSouthern WellsMonroe Cent.Turkey Run
2012Riverton ParkeLafayette CCSouthern WellsRandolph So.
2013N. VermillionLafayette CCSouthern WellsRandolph So.
2014Lafayette CCFrontierSouthern WellsTri
2015Lafayette CCCarroll (Flora)Monroe Cent.Union (Modoc)
2016N. VermillionTri-CentralLiberty ChristianUnion City
2017N. VermillionClinton PrairieSouthern WellsRandolph So.
YearSectional 57Sectional 58Sectional 59Sectional 60
1998N. VermillionBloomfieldSo'western (Shel.)Rising Sun
1999CovingtonEminenceSo'western (Shel.)Rising Sun
2000Turkey RunWhite River Vly.WaldronRising Sun
2001N. VermillionWhite River Vly.MorristownSouth Decatur
2002N. VermillionMorristownN. Central (Farm.)Jac-Cen-Del
2003N. VermillionMorristownWhite River Vly.Rising Sun
2004So'western (Shel.)Jac-Cen-DelNE DuboisS. Central (Eliz.)
2005HauserJac-Cen-DelNE DuboisS. Central (Eliz.)
2006WaldronOldenburgNE DuboisS. Central (Eliz.)
2007WaldronJac-Cen-DelNE DuboisNew Washington
2008White River Vly.So'western (Shel.)UniversitySouth Decatur
2009White River Vly.WaldronUniversityJac-Cen-Del
2010Clay CityWaldronUniversityJac-Cen-Del
2011Clay CityEdinburghIndy TindleyJac-Cen-Del
2012Clay CityUniversitySo'western (Shel.)Jac-Cen-Del
2013ShakamakIndy TindleySo'western (Shel.)Jac-Cen-Del
2014White River Vly.Indy TindleyMorristownJac-Cen-Del
2015White River Vly.Indy TindleyMorristownJac-Cen-Del
2016BloomfieldIndy TindleyEdinburghJac-Cen-Del
2017BloomfieldBethesda Chr.MorristownJac-Cen-Del
YearSectional 61Sectional 62Sectional 63Sectional 64
1998W. WashingtonNew WashingtonNorth DaviessNE Dubois
1999W. WashingtonNew WashingtonWashington Cath.NE Dubois
2000NE DuboisNew WashingtonBarr-ReeveWood Memorial
2001NE DuboisNew WashingtonWashington Cath.Perry Central
2002LoogooteeNew HarmonySprings ValleyBorden
2003Barr-ReeveNE DuboisS. Central (Eliz.)Borden
2004N. VermillionWhite River Vly.Washington Cath.Tecumseh
2005AtticaBloomfieldLoogooteeWood Memorial
2006AtticaBloomfieldBarr-ReeveWood Memorial
2007AtticaBloomfieldNorth DaviessWood Memorial
2008NE DuboisS. Central (Eliz.)Vin. RivetWood Memorial
2009NE DuboisS. Central (Eliz.)Vin. RivetWood Memorial
2010NE DuboisS. Central (Eliz.)Vin. RivetWood Memorial
2011NE DuboisBordenVin. RivetTecumseh
2012NE DuboisBordenBarr-ReeveTecumseh
2013Trinity LutheranNew WashingtonVin. RivetNE Dubois
2014Trinity LutheranBordenVin. RivetWood Memorial
2015Springs ValleyBordenBarr-ReeveWood Memorial
2016OrleansS. Central (Eliz.)Vin. RivetSprings Valley
2017OrleansNew WashingtonLoogooteeTecumseh